wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8000 guzików 1543 właścicieli 755 sygnatur 696 wytwórców 786 komentarzy
pl

GUZIKI HERBOWE ZAMKI I PAŁACE cz. 2 - Zb. Zajchowski, Elbląg 2013

Zbigniew Zajchowski
G U Z I K I   H E R B O W E,   Z A M K I   I   P A Ł A C E
czyli guziki liberyjne z herbami szlacheckimi
oraz zamki, pałace, dwory na dawnych pocztówkach
ISBN 978-83-904383-2-0

ГЕРБОВЫЕ ПУГОВИЦЫ ЗАМКИ И ДВОРЦЫ
Ливрейные пуговицы с дворянскими гербами
Замки и дворцы на старых открытках

WAPPENKNÖPFE BURGEN UND SCHLÖSSER
das heißt Livreeknöpfe mit Adelswappen
und Burgen, Schlösser, Gutshäuser auf alten Ansichtskarten

Drukarnia HELDRUK oferuje 2 część (2 tom) katalogu Guziki herbowe, zamki i pałace, która jest kontynuacją publikacji wydanej w 2008 roku. Razem stanowią integralną całość obejmującą 1300 różnych herbowych guzików liberyjnych związanych z terenami Polski dawnej i dzisiejszej, oraz ponad 300 archiwalnych pocztówek przedstawiających stare siedziby szlacheckie, w tym wiele już nieistniejących i mało znanych.

Druga część jest znacznie obszerniejsza od pierwszej, pod względem ilości prezentowanego materiału oraz wielkości opisów. Powstała m.in. dzięki współpracy kolekcjonerów z Polski, Białorusi, Rosji i Niemiec. Na 198 stronach formatu B-5 przedstawia 709 guzików wcześniej nie publikowanych, oznaczonych kolejnymi numerami, oraz 169 pocztówek. Posiada wstęp w trzech językach, spis herbów i rodzin który załączamy na kolejnych stronach ulotki, wykaz pocztówek i bibliografię.

Katalog jest podzielony na guziki z herbami polskimi oraz z herbami rodzin niemieckich, rosyjskich i innych, które posiadały majątki w granicach dawnej i obecnej Polski.   Książki Guziki herbowe, zamki i pałace część 1 i 2,
są pionierskim opracowaniem.

Wszystkich zainteresowanych historią i geografią zachęcamy do tej publikacji.

Drukarnia Heldruk dysponuje jeszcze ograniczoną ilością wcześniej wydanych katalogów guzików herbowych jako części pierwszej opracowania.

Katalogi są do nabycia w Drukarni Heldruk, która jest ich wydawcą.

Drukarnia Heldruk
ul. Partyzantów 3B
82-200 Malbork
tel. 55 272-74-01
heldruk@heldruk.pl

Spisy:

Spis herbów i nazwisk
(liczby oznaczają numery stron)

Abdank 11, 31, 32, 122
Abramowicz 77
Alvensleben 79
Aleksandrowicz 31, 80
Alten 79, 141
Alt-Stutterheim 79
Ankwicz 122
Asseburg 79
Auerswald 141
Awdaniec 11, 31, 32
Bajbuza 69
Ballestrem di Castellengo 82, 141
Bandkie-Stężyński 37
Bawola Głowa 63
Baworowski 37, 82
Bawół 13, 133
Belina 11, 34, 35
Beroldingen 105
Bethuzy-Huc 144
Białynia 36
Biegański 101
Biron 81
Bismarck 80
Biszpink 37
Blücher 143
Blumberk 16
Błudow 144
Bniński 12, 13, 130
Bocholtz-Asseburg 143
Bodeck 79
Bogdanowicz 16
Bogorya 12, 30, 32, 84, 112
Bończa 14, 15, 65, 35, 36, 67, 85, 125
Borch 143
Borcke 81
Borejko (Boreyko) 193
Borkowski 119
Borzęcki 52
Boża Wola 12
Bożeniec 11, 34, 35, 58
Brama Obozowa 11, 34
Brandenburg 142
Brandt 143
Branicki 65
Braunschweig 83
Brochwicz II 13, 33
Brochwicz III 14
Brodzic 12, 33
Bróg 39, 89, 71, 81
Brühl 142
Brzostowski 69
Brzozowski 34, 35
Buczyński 86
Buddenbrock 82
Bujnicki 32
Bukowczyk 15
Bukraba 38
Bülow 81
Burczok-Abramowicz 77
Bychowiec 86
Carmer 83, 144
Carnap 83
Celejów 42
Chappuis 83
Chocimirski 42
Chodkiewicz 41, 101
Cholewa 16, 42
Cholewiec 42
Chołoniewski 43, 62
Chomąto 16
Chorągwie Kmitów 39
Ciecierski 60
Cielątkowa 42
Ciołek 40, 41, 94
Cranach 144
Czacki 39
Czapski 52, 77
Czartoryski 48, 38, 106
Czetwertyński 16, 38, 39, 62
Dangiel 45
Dąb 44, 111, 125, 136
Dąbrowa 19, 20, 65, 47, 82
Dąbrowski 43
Dąbrówka 44
Dąmbski 129
Decker 83
Dewitz 83, 146, 147
Dębicki 23
Dębno 17, 58, 45, 105
Dietrichstein 145
Dohna 84, 85, 86, 145, 146
Doliwa 18, 43
Dolski 17
Dołęga 18, 19, 46, 65, 123
Domeyko 45
Donnersmack 97, 98,155
Drogosław 17, 45
Drucki-Lubecki 43
Drużyna 63, 64, 72, 73, 119
Drzewica 19, 45
Dubiecki 90
Dunin-Borkowski 82
Dziekoński 44
Dzierżek 58
Eichel 86,
Eickstedt 87
Einem-Schindel 148
Einsiedel 86
Eisenhart 87
Epstein 48
Esterhazy 147
Eulenburg 147
Falkenhayn 150
Finck v. Finckenstein 88, 148
Fleming 148
Francken -Sierstorpff 87, 149
Frankenberg und Ludwigsdorf 89, 149
Fredro 36
Friedlander-Fuld 88
Fürstenberg 87, 148
Gadomski 58
Garapich 23
Garnier 91, 150
Gaschin 89
Geiszler 91
Giedroyć 48
Gilgenheimb 90, 150
Gliszczyński 52
Głosków 24
Godziemba 21, 51, 129
Golicyn 150
Gołuchowski 20
Gorajski 63
Gossler 151
Gottberg 90
Götz 91
Gozdawa 21, 50, 70
Grabie 20
Grabowski 129, 130
Grabowski Goetzendorf 49
Greffen 24
Grävenitz 151
Gregory 90
Groeben 90
Grothus 50
Gryf 23, 41, 51, 101
Grzymała 22, 30, 49, 128
Günther (Ginter) 51
Gutakowski 24
Habsburg 152
Hagen-Schwerin 156
Hahn 96
Haller 52
Harbuval v. Chamare 98, 99
Hatzfeldt 96, 154
Haugwitz 96, 153
Heinen 96
Henckel v. Donnersmarck 97, 98, 155
Hentschel 150
Herburt 53
Hertzberg 156
Heydebreck 155
Heynitz 156
Hipocentaur 48
Hochberg 92, 93, 94, 152
Hohenlohe 94, 95, 153
Hohenzollern 92
Hołyński 121
Horwatt 52
Hoyos 154
Humbert 157
Hutten-Czapski 52
Iliński-Kaszowski 25, 57
Jabłonowski 54, 53, 73
Jagwitz 99
Janina 24, 25, 57, 125
Jaroszyński 58
Jasieńczyk 30, 77
Jasieńczyk-Poraj 30
Jastrzębiec 11, 25, 26, 27, 54, 55,
56, 90, 142
Jaźwiński 30
Jednorożec 14, 15, 65, 35, 36, 125
Jelita 16, 28, 29, 71, 34, 56, 57
Jełowicki 11, 34, 35, 58
Jezierski 65, 61
Jędrzejowicz 30
Johnston 157
Jordan 158
Judycki 102
Junosza 16, 27, 28, 70, 37, 51, 54, 58, 59, 60, 61, 119
Kalckreuth 103
Kalckstein 160
Kamecke 161
Kandyba 71
Karnicki 67
Karski 56
Keller 160
Keltsch 103
Kessel-Zeutsch 101
Keyserling 159
Kierdeja 134
Kisielew 162
Klamry 34, 71, 121
Kleist 101
Klitzing 160
Klucz 30
Knebel-Doeberitz 100
Knobelsdorff 158
Köckritz 100
Koczubej 158
Kolichen 101, 159
Köller 161
Kolumna 32, 69
Komar 35, 65
Komarzewski 68
Kończa 31
Kopacz 71
Korab 32, 44, 66, 77, 122
Korczak 15, 33, 34, 43, 62, 63, 64, 65, 66
Korff 103, 158
Korsak 62
Korwin 18, 36
Korybut 31, 62
Korytkowski 86
Korzbok 70
Kossakowski 123
Kostrowicki 69
Kościesza 17, 31, 67, 68
Kotwica 34
Kotwicz 71
Kownacki 82, 156
Kozieł 71
Koziełł-Poklewski 71
Kracker v. Schwartzenfeld 160
Kramsta I 102
Kramsta III 102
Krasiński 32, 67
Kroje 68
Krzywda 31, 70, 114, 115
Kuczyński 113
Kulmiz 103
Kuropatnicki 89
Küster 159
Kuszaba 39, 103
Kwilecki 35, 83
Lancken-Wackenitz 106
Lanckoroński 81
Larisch 41, 104, 105, 78
Larisch-Moenich 163
Larysza 78
Ledóchowski 69, 80
Leliwa 20, 36, 37, 40, 55, 61, 77, 78, 79, 134
Lenkiewicz-Ipohorski 75
Lepel 131
Leszczyc 39, 89, 71, 81
Lieres und Wilkau 105, 162
Lüttichau 105, 106
Lüttwitz 104
Lippe-Weisenfeld 162
Lis 39, 40, 73, 74, 75, 117
Löbbecke 106, 162
Löbenstein 163
Lubicz 38, 39, 75, 76, 77, 132
Lubomirski 31, 63, 64, 72, 73, 114
Łabędź 40, 41, 32, 82, 83, 120
Łada 42, 43, 81
Łaszcz 102
Łękno 126
Łodzia 12, 13, 41, 42, 55, 84, 95, 130
Łopuchin 163
Łoś 82
Łubieński 59, 59, 83
Łuk 84
Magnis 107
Magnus 108
Maltzan 108, 165
Małyński 121
Masalski 84
Massow 118
Matuschka 110
Menszykow 111
Merveldt 164
Miaskowski 85
Miączyński 67, 85
Michałowski 30
Mieczosław 86
Mier 43
Mikorski 86
Mikuliński 86
Minutoli 111
Mirbach 109
Mogiła 86
Mora 85, 86
Mostowski 65
Moszczeński 87
Moszyński 120
Muchanow 163
Murdelio 46
Muśnicki 77
Mutius 107, 164
Münchhausen 109, 110
Nagody 54, 55
Nakwaski 96
Namiot 43
Naryszkin 182
Nałęcz 19, 44, 87, 88, 101, 120
Nesselrode 166
Nieczuja 58, 88, 89
Niesiołowski 70
Niesobia 43
Nostitz 165
Nowina 27, 45, 89, 90, 128
Oboleński 167
Obuchowicz 77
Odrowąż 47, 93, 107
Oertzen 111
Ofrosimow 111
Oginiec 34
Ogiński 90
Ogończyk 31, 45, 46, 90, 91, 92, 121
Oheimb 166
Ohlen 166
Oksza 56, 92
Oldenburg 112
Olizar 39
Oppersdorf 111, 166
Orłowski 38, 132
Orsetti 138
Orżewski 167
Osęki 46
Oskierka 46
Osławski 90
Ossorya 90
Ostoja 46, 86, 93, 131
Ostoja Pruska 148
Ostrowski 113
Pac 70
Paprzyca 39, 103
Pelet-Narbonne 114
Petersdorf 169
Pfeil 112, 113, 169
Pielesz 30, 104, 106
Pieniążek 107
Pierścień 55, 108
Pierzchała I 32, 69
Pierzchała III 13, 57, 102, 133
Pilar v. Pilhau 107
Pilati 115
Pilawa 49, 50, 51, 52, 65, 85, 96, 97, 98, 99
Piłsudski 68
Plater 25, 56, 57, 78, 92, 108
Pobóg 37, 42, 57, 58, 52, 105, 106, 134
Podhorski 95
Pogonia 108
Pogoń Litewska 48, 38, 94, 106
Pogoń Ruska 16, 49, 39, 62, 94
Poletyło 73, 74, 105
Pomian 59, 59, 83, 104, 194
Poniatowski 94
Poniński 41,42, 95
Popiel 122
Poraj 57, 103, 121
Portatius 114, 167
Potocki 49, 50, 51, 52, 65, 85, 96, 97, 98, 99
Potworowski 58, 105
Pourtales 113, 168
Powała 45, 46, 90, 91
Półkozic 55, 52, 96
Praschma 169
Prawdzic 58, 66, 100, 101, 102
Prittwitz und Gaffron 115, 170
Prozor 52, 50, 99
Prus I 53, 95
Prus II 53, 37, 82, 95, 96
Prus III 54, 55, 53, 73, 96
Przeginia 44, 107
Przerębski 128
Przezdziecki 13, 57, 133
Przyjaciel 52, 77, 96
Puchała 59, 104
Pückler 113, 168
Puget 105
Pusłowski 100
Puszet 105
Puttkamer 115, 169
Raczyński 88, 101
Radwan Sowity 39
Radwan 60, 61, 52, 55, 112, 113
Radziwiłł 60, 109, 110, 111, 129
Rawicz 61, 62, 33, 60, 99, 113
Recke v. Volmerstein 119
Redern 171
Reibnitz 118, 170
Reichenbach 116, 171
Reitzenstein 170
Rekowski 62
Renard 171
Repnin 167
Reuss 117, 170
Rex 11 7
Richthofen 116, 77, 172
Risselmann 174
Rittberg 117
Roch I 32, 69
Roch III 13, 57, 102
Roeder 119
Rogala 62, 68, 116, 128, 133
Rokicki 99
Rola 60, 58, 114
Rosenthal 118
Rotermund 115
Rothschild 174
Rotkirch und Panten 173
Rotkirch und Trach 117, 173
Ruffer 118
Rulikowski 77
Rusanowski (Russanowski) 132
Rüxleben 172
Rychter 115, 116
Ryks 108
Rzewuski 31, 114, 115
Rzyszczewski 106, 134
Sachsen-Coburg-Gotha 174
Sachsen-Weimar-Eisenach 175
Saint Paul 127
Saldern 180
Sandretzki (Sandreczki) 178
Sapieha 56, 97, 117, 118
Sariusz-Zaleski 56
Sas 16, 61, 66, 39, 121, 128, 133, 134
Sass 185
Sauerma 127
Saurma 128
Schaffgotsch 120, 121, 177
Scheibler 184
Schichau 182
Schierstedt 181
Schlabrendorf 121
Schleswig-Holstein 125
Schlichting 183
Schlieffen 129
Schmettau (Schmettow) 177
Schönaich-Carolatch 123
Schönburg 124
Schuckmann 124, 184
Schütter 185
Schwarzenkopf 182
Schweinichen 179
Schwerin 130, 179
Scipio 65
Seherr-Thoss 127, 180
Seidlitz- Sandretzki 129
Seidlitz (Seydlitz) 129, 178
Sel 123
Senden 122, 181
Senden und Bibran 181
Siemieński 65
Sierakowski 121
Sierstorpf 87, 149
Siesicki 63
Skarżyński 14, 125
Skirmunt 125
Skorupka 95, 128
Skórzewski 17
Słońce 69, 65
Sobański 51, 58, 59
Sobolewski 129
Solecki 93
Solms-Baruth 124, 175
Sołtan 121
Sołtyk 63, 63, 67, 122
Sosnkowski 51
Sprenger 180
Stadnicki 118, 119
Staniewicz 55
Starykoń 68, 70, 123
Starzeński 75 Starzyński 43
Steinacker 179
Stillfried-Rattonitz 183
Stolberg 122, 176
Stosch 126, 183
Strachwitz 125, 126, 178
Stroganow (Strogonow) 185
Strzemię 69, 74, 86, 124
Suchekomnaty 67, 85
Suchodolski 125
Sulima 67, 118, 122
Sułkowski 118
Sumiński 89
Sydow 183
Syrokomla 69, 126
Szachowski 167
Szala 68
Szaława 69, 80
Szczerbatow 182
Szeliga 64, 38, 100, 122, 123
Szembek 66, 67, 69, 120
Szemiot (Szemioth) 120
Szreniawa 31, 35, 63, 64, 72, 73, 83, 114, 118, 119
Szuwałow 182, 189
Szydłowski 77
Ślepowron 57, 62, 69, 70, 82, 95, 113, 126, 127, 128, 129, 156
Ślizień 38
Świat 38
Światołdycz 43
Światopełk-Czetwertyński 16, 38, 39, 56, 62, 94
Światopełk-Zawadzki 130
Świętorzecki 99
Świnka 39, 129
Taczanowski 55
Talleyrand -Perigord 130, 185
Tarnawa 71
Tauchnitz 185
Tauenzien 132
Thielau 185
Thiele-Winckler 131
Thielmann 132, 186
Thun und Hohenstein 52, 186
Thun und Taxis 131
Topacz 71
Topór 68, 70, 71, 32, 129, 130, 131
Trąby 37, 60, 73, 99, 100, 109, 110, 111, 132, 133
Treskow 132, 186
Treutler 187
Trzaska 71, 72, 61, 133
Trzy Kawki 143
Trzy Kotwice 72, 131
Trzy Radła 136
Trzy Zęby 131
Trzywdar 73, 74, 105
Tschirschky und Boegendorff 187
Tuhanowski 84
Turkułł 75, 131
Tyszkiewicz 61
Tyzenhaus 13, 133
Uechtritz 132
Unruhe-Bomst 132
Uruski 16, 39, 133, 134
Vaux 187
Versen 133
Wadwicz 137
Waga 134
Waldow - Reitzenstein 133
Walewski 69
Walter und Croneck 133
Warburg 133
Wartenberg 134
Wąż 69
Wczele 74, 134
Wedel 189
Welczek 134
Wentzky 188
Wężyk 52, 74
Wied 133
Wiedebach 135
Wielhorski 134
Wielopolski 123
Wieniawa 77
Wieruszowa 70, 71
Wierzbna 136
Wietersheim 188
Wilamowitz-Möllendorff 188
Wilcze Kosy 53, 37, 95, 96
Wilczewski 136
Włodek 100
Wodzicki 40, 134
Woyda 86
Wołodkowicz 52
Worcell 43, 111, 136
Woroncow-Daszkow 189
Woyniłłowicz (Wojniłowicz) 136
Wrochem 188
Wrycz 62
Wukry 136
Wysiekierski 194
Yorck 135
Zadora 75, 81
Zagłoba 138
Załuski 60
Zamoyski 34
Zapomian 194
Zaremba 76, 137
Zawadzki 130
Zawisza 83
Zbiświcz 49
Zedlitz und Leipe 135, 190
Zedlitz und Neukirch 136, 190
Zedlitz und Trütschler 135, 190
Zitzewitz 11, 191, 192
Złota Wolność 138
Złotokłos 76, 138
Zobelitz 135
Żelewski 76
Żółtowski 92

Wykaz pocztówek
(liczby oznaczają numery stron)

Antonin 110
Antoniny 51

Balice 111
Barbarów 58
Bejsagoła 35
Bezledy (Beisleiden) 112
Będlewo 50
Białokrynica 69
Białystok 23
Biedrzychowice (Friedersdorf) 111
Bielica (Behlenhof) 146
Bogomice (Biegnitz) 99
Bożków (Eckersdorf) 107
Brody (Pfoerten N.L.) 142
Broniszów (Brunzeswaldau) 62
Brzesko-Okocim 91
Brzezinka k. Środy Śl. (Kl. Bresa) 102
Brzeżany 97
Buchałów (Buchelsdorf) 158
Bursztyn 54
Busk 15
Bystrzyca Górna (Ober Weistritz) 113

Cerekwica (Zirkwitz) 141
Cesarzowice (Zieserwitz) 144
Chodorów 187
Chojnik (Kynast) 120
Chorostków 65
Chrostnik (Brauchitschdorf) 104
Chrzanów 74
Chylin okładka cz. 1
Cieszków (Freyhan) 188
Czaple Małe 67
Czarnomin 127
Czarny Bór (Schwarzwaldau) 167
Czempin 84
Czerwonogród 42
Czocha (Tzchocha) 132
Czudec 42

Dąbroszyn (Tamsel) 179
Dębica - Zawada 88
Dębno 127
Dłoń 43
Dobośnia 69
Dobrocin (Guttmannsdorf) 114
Domanice (Domanze) 142
Domaradz (Dumröse) 192
Dowspuda 21
Drogosze (Donhoffstadt) 122
Drzymałowice (Dittersdorf) 194
Dubiecko 116
Dubno 73
Duboj 32
Dukszty 132
Dymnik (Stein) 151
Dzikowo Iławeckie (Wildenhof) 130
Dzików k. Tarnobrzegu 37

Elbląg 182

Galiny (Gallingen) 147
Gałów (Grossgohlau) 119
Garbicz (Görbitsch) 174
Gawronki (Kl. Gaffron) 102
Gisiel (Geiseln) 118
Glinna 73
Glisno (Gleissen) 134
Głębowice (Glumbowitz) 168
Goczałków (Gutschdorf) 116
Godurowo 92
Godzieszowa (Günterwitz) 180
Gola 45
Gola Dzierżoniowska (Guhlau) 170
Gorajowice 124
Goszcz (Goschütz) 116
Gościszów (Giessmannsdorf) 163
Górczyna (Gürschen) 183
Gręboszów (Gramschütz) 155
Grębów 66
Grodkowice 41
Grodna k.Staniszowa (Heinrichsburg) 117
Grodno (Kynsburg) 190
Grodztwo (Kreppelhof) Kam. Góra 176
Gryf (Greiffenstein) 177
Grzymałów 26
Gumniska k.Tarnowa 48

Hieronimów 44

Iwno 89
Iwonicz 60

Jabłonna 98
Jabłonowo 19
Jabłoń 28
Jaszuny 107
Jazłowiec 54
Jeleniów (Gellenau) 164
Jędrzejów (Endersdorf) 87

Kamieniec k.Susza (Finckenstein) 88
Kamień (Stein) 160
Kamień Śl. (Gross Stein) 178
Karszówek (Karisch) 127
Karwiny (Carwinden) 145
Kazimierza Wlk. 59
Kielmy 76
Klemensów 57
Kliczków (Klitschdorf) 124
Kłoda Górowska (Kl. Kloden) 151
Kopaszewo 17
Kopice (Koppitz) 121
Kopyczyńce 37
Koropiec 35
Kórnik 29
Krajnik Górny (Hohenkranig) 157
Krasiczyn 40
Kretynga 79
Krępa (Crampe) 133
Krośnice (Kraschnitz) 119
Krowiarki (Poln. Krawarn) 89
Kruszyna 64
Krystynopol 53
Krzeszowice 71
Krzycko Małe 106
Krzywiec 95
Książ (Furstenstein) 93
Książ Wielki 68
Kwietno (Blumerode) 184

Landwarów 36
Laski (Laesgen) 181
Lubasz 75
Lubiechowa (Hohenliebenthal) 159

Łankiejmy (Langheim) 90
Łańcut 49
Łaskowce 101
Łączynów 47
Łąka Prudnicka (Wiese) 94
Łopatyn 62
Łowczyce 20
Ługi (Lauchstädt) 143
Łyntupy 11

Maciejów 85
Małnów 40
Mełgiew 129
Merecowszczyzna 100
Mickuny 107
Mielnica 40
Międzyrzecz Korecki 112
Milicz (Militsch) 108
Miłosław 45
Młyniska 82
Moczulna 61
Mogilowce 86
Mojęcice (Mondschütz) 100
Monasterzyska 96
Montresor 65
Moszna (Moschen) 131
Motowidłówka 32
Mroczeń (Maidburg) 74
Myców 55

Nawojowa 119
Nieborów 109
Niedźwiedzice (Bärsdorf-Trach) 173
Niedźwiedź 134
Niemodlin (Falkenberg O.S.) 169
Nieśwież 60
Nieznanowice 56
Nieżychowo 104
Nowy Kościół (Neukirch a.K.) 136

Objezierze 72
Obodówka 27
Oleszna (Henningsholm) 146
Oleśnica Mała (Klein Oels) 135
Ołyka 111
Opitołoki 131
Oporowo 35
Oporów 138
Osiek k.Oświęcimia 54
Ostromecko 47
Ostromecko 79
Otwock 61
Owiesno (Habendorf) 129

Pamiątkowo 13
Partyn 103
Paryż 38
Pasterzyce (Pasterwitz) 162
Pęzino (Pansin) 115
Piątkowo 59
Pielaszkowice (Plaswitz) 82
Pierusza (Peruschen) 156
Pieszyce (Peterswaldau) 176
Pilica 48
Pietniczany 126
Pińczów 123
Podhorce 31, 114
Podkamień 75
Pohrebyszcze 115
Pojeziory 114
Polanowice 114
Polska Cerkiew (Poln. Neukirch) 110
Połąga 70
Poręba Żegoty 120
Poryck 40
Porzecze 125
Potok Złoty 113
Potulice 49
Pożarów 41
Pruszków (Proskau) 145
Prużana 90
Przemków (Primkenau) 125
Przeworsk 72
Puławy 48
Pustowo (Püstow) 191
Puszyna (Puschine) 149

Radziechów 43
Radziejowice 67
Raj k.Brzeżan 52
Rakiszki 57
Rapperswil 56
Raszewy 55
Repty (Repten) 98
Rogalin 44
Rogoźnica Wlk. (Gross Rosen) 172
Rokitki (Reisicht) 181
Rozdół 81
Roztoka (Rohnstock) 152
Równe 72
Różanka 135
Rudłowo (Rodelshöfen) 126
Rudnica (Raudnitz) 126
Rudniki 34
Rybarzowice (Reibersdorf) okładka
Rychnów (Reichen) 166
Rydzyna 118
Rzeplin (Reppline) 105

Sady Dolne (Nieder Baumgarten) 154
Samostrzel 12
Sarnik (Rehfeld) 189
Siemianice 66
Skała (Holstein b. Löwenberg) 92
Skidel 39
Skoraczew 78
Skoraszewice 47
Sławięcice (Slawentzitz) 95
Słobity (Schlobitten) 84
Słocina 128
Smęcino (Schmenzin) 101
Sobota (Zobten) 165
Sobótka Górka (Gorkau b. Zobten) 103
Sorkwity (Sorquitten) 109
Sorock 53
Spławie 14
Stara Rzeka (Altwasser) 161
Stara Wieś 150
Stawiany 92
Stępuchowo 87
Stolec (Stolz) 99
Strykowo 186
Strzelce Opolskie (Gross Strehlitz) 171
Strzękocino (Streckenthin) 161
Studniska Dolne (Nieder SchÖnbrunn) 148
Sucha 33
Suliszewo (Zülshagen) 100
Sycewice (Zitzewitz) 191
Syców (Wartenberg) 81
Szalejów Dolny (Nieder Schwedeldorf) 109
Szemetowszczyzna, okładka i 38
Szklary Górne (Ober Gläsersdorf) 82

Śmiełów 75
Świerklaniec (Neudeck O.S.) 97
Świrż 121

Tarnogóra 64
Tołkiny (Tolksdorf) 86
Tomczyce 36
Tuhanowicze 68
Tułowice (Tillowitz) 149
Turzno 93
Tworków (Tworkau) 128

Uherce Niezabitowskie 39
Ujazd (Ujest O.S.) 153
Uraz (Auras) 184

Waplewo 46
Warcino (Varzin) 80
Warszawa 53, 83
Warta Bolesławiecka (Alt Warthau) 164
Wielkie Drogi 50
Wierzchowice (Wirschkowitz) 94
Wilanów 24
Wilków Wielki (Gr. Wilkau) 83
Winnogóra 76
Wiśnicz Nowy 63
Witostowice (Schönjohnsdorf) 175
Włostów 25
Wolsztyn 18
Worończa 22
Woynowo 91
Wroniawy 108
Wróblewice 79
Wrząca 51
Wysokie Litewskie 117
Wysuczka 31
Wzdów 47

Zabrodzie (Zweibrodt) 157
Zagórzany 137
Zarszyn 33
Zaskocz 63
Zator 99
Zawada 88
Zimna Woda 46

Żagań (Sagan) 130
Żelazno (Eisersdorf) 106
Żemłosław 102
Żmigród (Trachenberg) 96