Właściciel: | Robert1976 |
Kraj: | UK |
Okres historyczny: | brak danych |
Znaleziono: | mazowieckie |
Materiał awersu: | mosiądz |
Materiał rewersu: | g.jednorodny |
Wykończenie: | złocony |
Sygnowanie: | ! Bez sygnatur wytwórcy |
Wytwórca: | ! Bez sygnatur wytwórcy |
Średnica: | 12.0 mm |
Typ uszka: | drut |
Rant: | ●--| |
Profil: | ( - jednowarstwowy, wypukły |
Opis guzika czeka na opracowanie, chcesz pomóc - napisz co wiesz na jego temat w komentarzu
Brytyjski (szkocki) guzik wojskowy
Awers przedstawia, centralnie umieszczony, Popłoch pospolity, na obrzeżu guzika znajduje się pojedynczy rząd wypukłych kropek pomiędzy dwoma pojedynczymi, wypukłymi rantami.
Ciekawostka
Jako symbol Szkocji i jej walki o niepodległość błędnie uważany jest Oset (Carduus L.), który jest bardziej powszechnie znany.
Rewers bez sygnatur wytwórcy.
Ciekawostka
Guzik po przekątnej ma 14 mm.
Guzik znaleziono w okolicach Piaseczna.
Przeznaczenie i datowanie
Brytyjski guziki regimentowy.
Źródła
Podobne guziki na stronie Buttonarium Polska
Wikipedia.pl - Popłoch pospolity
Starsze guziki nie były w ogóle sygnowane, zdecydowana większość guzików wykonanych techniką odlewu też nie posiadała oznaczeń wytwórcy. Niektórzy producenci nie podpisywali swoich wyrobów lub tylko czasowo ich nie znakowali (np. na początku swojej działalności). Francuskie guziki wojskowe, z okresu wojen napoleońskich, przeważnie nie były sygnowane, zwłaszcza te z uszkiem typu koszyczek. Współczesne, cywilne guziki ozdobne w zdecydowanej większości nie posiadają żadnych oznaczeń wytwórcy. Na podstawie braku sygnatury trudno wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat wytwórcy, czy chociażby kraju pochodzenia. Jedyną podpowiedzią jest budowa guzika, która w pewnych sytuacjach może być pomocna w przypisaniu danego guzika do producenta, kraju, czy epoki.
Przy opracowaniu opisu wykorzystano informacje od użytkowników oraz wnioski z analizy guzików w Buttonarium.
Jeśli chciałbyś coś dodać do tego opisu, to napisz poniżej komentarz. Nie zapomnij podać źródeł tych informacji.