wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 269 komentarzy
pl

Guzik btrm005700

btrm005700
Dane szczegółowe
Właściciel:Strączek
Kraj:Polska
Okres historyczny:Księstwo Warszawskie (Polska)
Znaleziono:mazowieckie
Materiał awersu:mosiądz
Materiał rewersu:g.jednorodny
Wykończenie:brak
Sygnowanie:MUNCHHEIMER?
Wytwórca:MUNCHHEIMER ?
Średnica:24.0 mm
Typ uszka:drut
Rant:●|:|
Profil:| - jednowarstwowy, płaski

Występujące elementy

  Przeznaczenie

  • wojskowy
  Ostatnia aktualizacja: 2016-09-01 19:55
  Licznik wyświetleń: 5681
  Opis guzika

  Polski guzik wojskowy z okresu Księstwa Warszawskiego, awers przedstawia dwie chorągwie, związane wieńcem dębowym, rewers sygnowany: MÜNCHHEIMER W WARSZ: No 594 - sygnatura w owalu.

   

  Guzik znaleziono w okolicach Pułtuska w województwie mazowieckim.


  Guzik należał do Inspektora Popisu. Wydział Inspektorów Popisu został wprowadzony przez Księcia Józefa Poniatowskiego w 1810 roku. III Wydział Popisów (płk Józef Wyszkowski), którego głównym zadaniem była rejestracja, inspekcja, kontrola, ewidencja i pobór rekrutów. Inspektorzy Popisu na ogół byli bardzo wysoko postawieni w Armii Księstwa Warszawskiego.  Opis tego guzika w broszurze Bagińskiego brzmi: Inspektorowie popisów. Guziki metalowe żółte, na których znajdują się robotą wypukłą (en relief) snopek rzymski z dwiema chorągwiami, związanemi wieńcem dębowym. (Rys. 21)..  Dalej znajdujemy wyjaśnienie dotyczące snopka rzymskiego: W przepisach jest umieszczony rysunek, którego kopię daliśmy wyżej. Zachodzi jednak pewna niedokładność, porówywając go z opisem, gdzie powiedziano, iż na guzikach inspektorów popisów znajdować się ma snopek rzymski i dwie chorągwie, związane wieńcem dębowym; na rysunku zaś, jak widzimy, są dwie chorągwie i wieniec, natomiast brak snopka oprócz tego w tychże przepisach powiedziano, iż guziki mają być żółte, przeciwnie zaś te, które widzieliśmy po zbiorach, są białe. Czem to tłómaczyć, nie wiemy.  Źródło:

  Wal. Bagiński. Dawne guziki polskie, rys. 21.

  /27/dawne-guziki-polskie

   

  Wytwórca: MUNCHHEIMER ?
  Opis tego wytwórcy jest jeszcze w trakcie opracowania. Może wiesz coś na jego temat, jeśli tak, to napisz o tym w komentarzu poniżej. Na początek wystarczą lata działalności. Nie zapomnij o podaniu źródeł swoich informacji.
  Komentarze użytkowników (0)
  Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz.
  Dodaj swój komentarz


  pozostało znaków:   napisałeś znaków: