wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 269 komentarzy
pl

Aktualności

2018-02-01

Jest już ponad 7000 poprawionych opisów guzików

2018-01-28

Kłopoty z Bazą Danych kolekcji Buttonarium

Od wczorajszego (tj. 27 stycznia br.) do dzisiejszego (tj. 27 stycznia br.) wieczora występowały pewne problemy z Bazą Danych kolekcji Buttonarium - część opisów guzików "rozjechała się" i w sposób przypadkowy pozamieniała się miejscami. Od tego momentu wszystko jest już w porządku.

2017-11-08

Uzupełniono pola w bazie danych: Profil i Rant guzika

Po długiej przerwie udało mi się w końcu uzupełnić dwa pola w bazie danych:Profil i Rant guzika. Niedługo dokończę też krótki artykuł na temat metodyki jaką przyjąłem do klasyfikowania guzików w tym zakresie.

2017-09-12

Guziki mundurowe Brygad Koronnych Kawalerii Narodowej

Jest to już kolejny artykuł tego autora - Marka Kurzeji, tym razem autor poświęcił wiele czasu i energii aby przeanalizować guziki mundurowe Brygad Koronnych Kawalerii Narodowej. Artykuł jest wnikliwą analizą dotyczas znalezionych na terenie naszego kraju polskich guzików wojskowych z końca XVIII wieku. Opracowanie zawiera zestawienie wszystkich dotychczas znanych tego typu guzików i jest tak pomyślane, że będzie na bieżąco uzupełniane. Każdy, kto chciałby uzupełnić wspomniane zestawienie o kolejny eksponat proszony jest kontakt z administratorem strony.

Link do artykułu

2017-09-12

Zagadkowy „guzik z wężem” z okresu XW

Polecam lekturę bardzo ciekawego artykułu dotyczącego zagadkowych "guzików z wężem", przez lata pojawiało się wiele różnych teorii o legend na ich temat. Autor artykułu podjął się pierwszej próby identyfikacji tych rzadko spotykanych i porządanych przez kolekcjonerów guzików.

Link do artykułu

2016-08-23

Dwa nowe pola w bazie danych: Profil i Rant guzika

W bazie danych opisującej guziki pojawiły się dwa nowe pola: Profil guzika oraz Rant guzika. Dzięki temu, możliwe było schematyczne opisanie budowy każdego guzika. W Zaawansowanej wyszukiwarce guzików Buttonarium również pojawiły się te dwa pola i dzięki temu będzie można przeszukiwać bazę danych po parametrach charakteryzujących budowę guzika. Uzupełnienie odpowiednich parametrów dla wszystkich, znajdujących się w Buttonarium guzików zajmie trochę czasu, ale będzie to sukcesywnie uzupełniane. Po zakończeniu uzupełniania bazy danych pojawi się odpowiednia informacja.

2016-08-15

Nowe pole w bazie danych: Gładki

W bazie danych opisującej guziki pojawiło się nowe pole: Gładki. Zostało to zrobione jakby w opozycji do pól opisujących występowanie wybranych elementów rysunku awersu. W Zaawansowanej wyszukiwarce guzików Buttonarium również pojawiło się to pole i od razu została uzupełniona cała baza danych. Dzięki temu już teraz możliwe jest przeszukiwanie bazy danych z wykorzystaniem tego parametru.

2016-07-10

8000 guzików w Buttonarium

@Kolekcja Buttonarium stale wzbogaca się o nowe, ciekawe eksponaty co sprawia, że robi się ona coraz bardziej interesująca. Unikatowe eksponaty znacznie podnoszą wartość poznawczą strony. Pojawianie się różnych, niespotykanych dotąd, odmian znanych dotychczas guzików daje możliwość ich wnikliwego analizowania. Zdecydowana większość nowowstawianych guzików ma już zmierzoną średnicę oraz podane miejsce znalezienia, co umożliwia bardziej zaawansowane analizy. Coraz częściej z zasobów @Kolekcji Buttonarium korzystają muzea i naukowcy.

2016-06-26

Kolejna kategoria guzików: patriotyczno-religijne

2016-05-21

Opisy guzików gubernialnych zostały opracowane

2016-05-08

Jest już ponad 6000 poprawionych opisów guzików

2016-04-23

Napisy reklamowe na rewersach guzików historycznych, kwiecień 2016 r.

2015-06-04

Krótka historia guzików znalezionych na terenie Bodzentyna - aktualizacja kwiecień 2016 r.

2015-05-17

7500 guzików w Buttonarium

Cały czas przybywa guzików w Buttonarium, ale również cały czas przybywa dobrze opracowanych opisów dla guzików wcześniej na niej umieszczonych. W najbliższym czasie zostaną ukończone opisy guzików z ostatnich lat I Rzeczpospolitej.

Zapraszam do współpracy przy opracowywaniu opisów guzików oraz ich wytwórców.

2015-04-20

Jest już ponad 5000 poprawionych opisów guzików