wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 216 komentarzy
pl

Guzik btrm002277

btrm002277
Dane szczegółowe
Właściciel:adek_
Kraj:Rosja Carska
Okres historyczny:brak danych
Znaleziono:b.d.
Materiał awersu:mosiądz
Materiał rewersu:g.jednorodny
Wykończenie:brak
Sygnowanie:KOPIEJKIN = КОПЬИКИНЪ
Wytwórca:KOPIEJKIN = КОПЬИКИНЪ (Санкт-Петербург)
Średnica:brak danych
Typ uszka:drut
Rant:●---
Profil:( - jednowarstwowy, wypukły

Występujące elementy

  • kotwica

Przeznaczenie

  • innego transportu
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-05 20:26
Licznik wyświetleń: 3403
Opis guzika

Rosyjski guzik marynarski (cywilnej marynarki handlowej)
© buttonarium.eu

Awers przedstawia pionowo ustawioną kotwicę admiralicji (sic!) bez oplatającej ją linki, tło guzika gładkie.

Ciekawostka
Guziki te występuja w dwóch wersjach: z dwoma literami po obu stronach kotwicy Д i Ф (Добровольный флот) oraz z samą kotwicą.

Rewers sygnowany: ✿ КОПѣИКИНЬ ✿ S. PETERSBURG.

Przeznaczenie i datowanie
Na skutek zagrożenia wojennego postanowiono pozyskać dla państwa szybkie statki handlowe. W 1878 roku, w Moskwie powołano Добровольный флот, czyli Ochotniczą Flotę (Flotę Wolontariuszy). Fundusze na zakup statków pochodziły z dobrowolnych składek obywateli, stąd przymiotnik "Dobrowolnyj". Od znanej niemieckiej firmy żeglugowej HAPAG (Hamburg Amerikanische Packetfahrt Actien Gesellschaft, obsługującej początkowo tylko rejsy pomiędzu Hamburgiem, a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej) zakupiono trzy pierwsze oceaniczne statki towarowo - pasażerskie. Statki te wyposażono dodatkowo w działka artyleryjskie. Z czasem flota Добровольный флот liczyła ponad 60 statków i była rozlokowana w Sankt Petersburgu, Odessie i we Władywostoku. Po wybuchu Rewolucji Październikowej 1917 roku w Rosji Carskiej, wiele statków zostało pod zarządem emigracyjnego kierownictwa floty ДФ. W 1922 roku reaktywowano w ZSRR działalność floty ДФ i próbowano odzyskać utracone statki przed międzynarodowymi sądami. w 1925 roku flotę ДФ włączono do Совторгфлот, czyli do Sowieckiej Towarowej Floty.

Hipoteza
Na uwagę zasługują dwa fakty, że guziki te produkowano w Warszawie oraz duża liczba tych guzików jest znajdowana na terenie dzisiejszej Polski. Może to świadczyć, że statki floty ДФ pływały po naszych rzekach (np.: Wiśle). Na terenie dzisiejszej Polski były dobrze rozwinięte śródlądowe drogi wodne, pobudowano wiele kanałów ułatwiających komunikację pomiędzy największymi rzekami, stąd może obecność statków floty ДФ.

Źródła
Podobne guziki Podobne guziki na stronie Buttonarium Polska
wiki Wikipedia.en - Hapag-Lloyd
wiki Wikipedia.pl - Handel wiślany
wiki Wikipedia.pl - Kotwica admiralicji
wiki Wikipedia.pl - Marynarka handlowa
wiki Wikipedia.pl - Śródlądowe drogi wodne
wiki Wikipedia.ru - Добровольный флот

Wytwórca: KOPIEJKIN = КОПЬИКИНЪ (Санкт-Петербург)

Rodzina Kopiejkinów pochodzi z małej wioski Panino (Панино) - gmina Chopylewska (Хопылевская волость), w okolicy obecnego miasta Tutajew (Тутаев, kiedyś Романов-Борисоглебск), siedziby odpowiednika powiatu Romanowo-Borysoglebskiego (Романово-Борисоглебского уезд), w Obwodzie Jarosławskim (Ярославская область). Miejsce gdzie była wspomniana wioska leży ok. 260 km na północno-północny wschód (NNE) od Moskwy i ok. 1350 km na północny wschód (NE) od Warszawy.

W 1840 roku Iwan Kopiejkin syn Ignacego (Иван Игнатьевич Копѣйкинъ/Копейкинъ) otworzył w Sankt Petersburgu rodzinną fabrykę guzików.

W 1858 roku odłączyli się od niego młodsi bracia: Maksym (Максим - 1818-????), Konstanty (Константин), Mikołaj (Николай) i Auksenty (Аксентий/Авксентий - 1822-1912). Powiodło się tylko dwóm braciom: Auksentemu i Maksymowi.

W 1860 roku Auksenty rozpoczął produkcję guzików na ulicy Ligowskiej 30 (Лиговская улица д.30)[1]. W 1872 roku Auksenty stał się członkiem międzynarodowego stowarzyszenia (gildii/cechu) kupców (Гильдия). W 1886 roku wyprodukował guzików za 45 tys rubli i zatrudniał 58 osób[1]. W 1903 roku Auksenty opublikował ogłoszenie w spisie kupieckich i handlowo-przemysłowych przedsiębiorstw Sankt Petersburga (200-lecie stolicy), jako: Wojskowo-oficerska fabryka guzików oraz wytłaczanych produktów metalowych mieszcząca się na ulicy Ligowskiej 42 (Лиговская улица д.42), dom własny[2]. Po śmierci Auksentego w 1912 roku produkcją guzków zajęła się wdowa po nim Eudoksja, córka Wasyla, (Евдокия Васильевна) wraz z zięciem Sergiuszem, synem Michała, Katiuszkinem (Сергей Михайлович Катюшин).

Fabryka guzików Maksyma powstała również w 1860 roku i znajdowała się na ulicy Głazowa 10 (Глазова улица д.10)[1]. W 1886 roku wyprodukował guzików za 15 tys rubli i zatrudniał 28 osób[1].

Ciekawostka
Litera ѣ została usunięta z języka rosyjskiego latem 1917 roku na mocy dekretu Bolszewickiego Rządu Tymczasowego. Fonetycznie odpowiada polskim literom: e lub ie - w zależności od sytuacji.

Ciekawostka
W Buttonarium jest guzik wyprodukowany przez któregoś z Kopiejkinów gdzie w sygnaturze pojawia się napis: НАСЛ СТА. Prawdopodobnie chodzi tutaj o wyraz: наследства (наследство), które oznacza: dziedzictwo, spuściznę. Może guzik powstał w czasie gdy umarł dotychczasowy właściciel fabryki, a jego następca chciał podkreślić, że jakaś partia guzików została wyprodukowana już przez nowego właściciela. Nasuwa się pytanie, jeśli to prawda, to dlaczego nie wstawił tam po prostu swojego imienia?

Źródła
Książka[1]Указатель фабрик и заводов Европейской России и Царства Польского, СПб 1887
Książka[2]Санкт-петербургское купечество и торгово-промышленные предприятия города к 200-летнему юбилею столицы, СПб 1903
wiki   Wikipedia.ru - Панино (Тутаевский район)
Pugoviza   www.pugoviza.ru - КОПЕЙКИНЫ
link   www.yar-genealogy.ru - Фамилии Ярославской губернии, Р.-Борисоглебский уезд, Хопылевская волость, деревня Панино

Przy opracowaniu opisu wykorzystano informacje od użytkowników oraz wnioski z analizy guzików w Buttonarium.
Jeśli chciałbyś coś dodać do tego opisu, to napisz poniżej komentarz. Nie zapomnij podać źródeł tych informacji.

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-17 14:46
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz.
Dodaj swój komentarz


pozostało znaków:   napisałeś znaków: