wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 216 komentarzy
pl

Guzik btrm001335

btrm001335
Dane szczegółowe
Właściciel:Monsun
Kraj:Francja
Okres historyczny:brak danych
Znaleziono:kujawsko-pomorskie
Materiał awersu:cynowo-ołowiany
Materiał rewersu:g.jednorodny
Wykończenie:brak
Sygnowanie:! Bez sygnatur wytwórcy
Wytwórca:! Bez sygnatur wytwórcy
Średnica:24.0 mm
Typ uszka:odlew
Rant:●---
Profil:|#| - odlew, płasko-płaski

Występujące elementy

  • labry
  • numer [cyfra_9; 9]

Przeznaczenie

  • wojskowy
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-03 23:10
Licznik wyświetleń: 3085
Opis guzika

Francuski guzik wojskowy z okresu Napoleona I. Awers przedstawia cyfrę 9 w podwójnych labrach z kropką. Rewers bez sygnatur wytwórcy. Guzik ze stopu cyny, jednorodny - wykonany techniką odlewu. Znaleziony przez kolegę Monsuna na obrzeżu Torunia.

Guzik należał do 9 pułku kirasjerów. W 1812 r. armia francuska liczyła 14 pułków tego rodzaju wojska. 14 czerwca 1807 pułk ten brał udział w bitwie pod Frydlandem – obecnie Prawdinsk (Правдинск), ok. 10 km od obecnej granicy z Obwodem Kaliningradzkim na północ (ok. 25 km od Bartoszyc). W 1812 uczestniczył w wyprawie na Rosję.Ewentualnie:
Polski guzik wojskowy z ostatnich lat Królestwa Polskiego - z okresu wojny polsko-rosyjskiej 1830-1831, czyli z okresu Powstania Listopadowego. Awers przedstawia cyfrę 9 w podwójnych labrach z kropką. Rewers bez sygnatur wytwórcy. W okresie Powstania, niektóre guziki z numerami pułkowymi przeznaczone dla żołnierzy, otrzymały ponownie wokół umieszczonych na nich numerów pułkowych - empirowe labry. Ta cecha, charakterystyczna dla guzików zarówno żołnierskich jak i oficerskich z okresu Księstwa Warszawskiego, w guzikach żołnierskich KP z lat 1815-1830 nie występowała. Guzik ze stopu cynku, jednorodny - wykonany techniką odlewu. Znaleziony przez kolegę Monsuna na obrzeżu Torunia.{Monsun+rwb+szaf+andrzejBr+Rosforek}

Wytwórca: ! Bez sygnatur wytwórcy

Starsze guziki nie były w ogóle sygnowane, zdecydowana większość guzików wykonanych techniką odlewu też nie posiadała oznaczeń wytwórcy. Niektórzy producenci nie podpisywali swoich wyrobów lub tylko czasowo ich nie znakowali (np. na początku swojej działalności). Francuskie guziki wojskowe, z okresu wojen napoleońskich, przeważnie nie były sygnowane, zwłaszcza te z uszkiem typu koszyczek. Współczesne, cywilne guziki ozdobne w zdecydowanej większości nie posiadają żadnych oznaczeń wytwórcy. Na podstawie braku sygnatury trudno wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat wytwórcy, czy chociażby kraju pochodzenia. Jedyną podpowiedzią jest budowa guzika, która w pewnych sytuacjach może być pomocna w przypisaniu danego guzika do producenta, kraju, czy epoki.

Przy opracowaniu opisu wykorzystano informacje od użytkowników oraz wnioski z analizy guzików w Buttonarium.
Jeśli chciałbyś coś dodać do tego opisu, to napisz poniżej komentarz. Nie zapomnij podać źródeł tych informacji.

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-15 08:45
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz.
Dodaj swój komentarz


pozostało znaków:   napisałeś znaków: